Nowy projekt Fundacji Turbo Pomoc & Wydawnictwa Expertia oraz Experta w Bentleyu!
Opublikowano: 22 Wrzesień 2021

Nowy projekt Fundacji Turbo Pomoc & Wydawnictwa Expertia oraz Experta w Bentleyu!

Gdy w 2016 roku wystartował projekt TurboPomoc, nie sądziłem, jak bardzo się on rozrośnie. I nie chodzi tylko o zebraną kwotę oraz liczbę podopiecznych, ale również o coraz większe zasięgi, dzięki czemu możemy realizować coraz ambitniejsze pomysły.

I tak było w tym przypadku. Podczas jednego z naszych wydarzeń odwiedził nas Kacper Bisanz – prowadzący program SmartLife oraz współtwórca wydawnictwa Expertia oraz kanału na YouTube Expert w Bentleyu. Kacper, który jest fanem motoryzacji, nie mógł przejść obojętnie obok takiej akcji, ale dostrzegł w niej coś więcej. Potencjał na jeszcze większą pomoc, także poza granicami Polski. I tak to się zaczęło.

Fundacja Turbo Pomoc wraz z Wydawnictwem Biznesowym Expertia oraz Expertem w Bentleyu połączyli siły i razem współpracują na rzecz kolumbijskiej fundacji Regalando Sueños. Zgromadzone przez nas środki zostaną przeznaczone na rozwój ekologicznej farmy uprawnej i unikatowego projektu nowoczesnej szkoły. Z takiej pomocy skorzysta aż kilkaset kolumbijskich i wenezuelskich dzieci w różnym wieku – od najmłodszych po nastolatków.

Dlaczego Kolumbia i Wenezuela? Wierzymy i widzimy, że pomoc nie ma granic – i to dosłownie – a dzięki naszym działaniom możemy nie tylko pomóc chorym dzieciom w Polsce, ale także zapewnić lepszą przyszłość dzieciakom po drugiej stronie oceanu. To pomoc dalekosiężna (w każdym tego słowa znaczeniu), bo stawiamy tam na edukację, która w przyszłości zadziała niczym efekt domino. Wyposażymy młodych Wenezuelczyków i Kolumbijczyków w narzędzia (wiedzę i doświadczenie), które pomogą im wyrwać się z biedy, a tym samym wyrwać z niej swoich bliskich. Z każdym rokiem nasze działania będą – bezpośrednio i pośrednio – obejmować coraz większą liczbę osób, więc realnie możemy dużo zmienić.

To inny rodzaj pomocy niż ten świadczony na miejscu, ale równie ważny. Naszym mottem jest hasło: razem możemy więcej i w krajach Ameryki Łacińskiej to motto okazuje się jeszcze prawdziwsze. Nie kategoryzujemy pomocy, bo każda jej forma jest wartościowa.

PROJEKT:

W porozumieniu z kolumbijską fundacją Regalando Sueños stworzyliśmy projekt nowoczesnej i dalekosiężnej edukacji, który opiera się na dwóch filarach:

1.    Nowoczesna Szkoła COLPOL

Nowoczesna Szkoła COLPOL powstanie w kolumbijskim mieście Cúcuta położonym w pobliżu granicy z Wenezuelą. Lokalizacja nie jest przypadkowa, bo właśnie w tym miejscu znalazło schronienie wiele wenezuelskich rodzin, które uciekły ze swojej ojczyzny w poszukiwaniu lepszej przyszłości. Nasz projekt ma na celu pomóc w osiągnięciu tej przyszłości. Niestety – w mieście panuje duża bieda, a wiele z podstawowych potrzeb nie jest zaspokajanych, w tym potrzeba dobrej edukacji, która jest przecież furtką do lepszego życia. Edukacja to przysłowiowa wędka, która pomoże ubogim dzieciakom wyrwać się z błędnego koła biedy, przemocy i braku perspektyw.

W naszej szkole dzieci i młodzież zdobędą przydatne w życiu umiejętności. Takie, których próżno szukać w programie standardowego nauczania. Dowiedzą się, czym są inteligencja finansowa i emocjonalna, poznają języki obce, a także rozwiną swoje talenty artystyczne na zajęciach z muzyki, tańca i grafiki komputerowej, co pomoże im wykorzystać swoje naturalne predyspozycje w przyszłości. Dzięki temu – po skończeniu edukacji – będą mogli zarabiać na wielu polach, także za granicą jako freelancerzy.

Nowoczesna Szkoła to projekt długofalowy, dlatego w jego ramach zostaną wprowadzone także niestandardowe przedmioty, takie jak tworzenie biżuterii, kolumbijskiej sztuki folklorystycznej oraz t-shirtów, torebek i poszewek z lokalnymi motywami. Pozwoli to jednocześnie na umożliwienie rozwoju artystycznego uzdolnionym dzieciom oraz zapewni fundacji środki na bieżące potrzeby i dalszy rozwój dzięki sprzedaży wyrobów.

Nowoczesna Szkoła to ambitny projekt, który zostanie zrealizowany w kroku drugim, zaraz po rozwinięciu ekologicznej farmy uprawnej. Wbrew pozorom szkoła i farma łączą się ze sobą nierozerwalnie, bo Kolumbia i Wenezuela to w dużej mierze kraje rolnicze. Specjaliści-praktycy nauczą dzieci i młodzież, czym jest ekologiczne, odpowiedzialne i wydajne rolnictwo i wyposażą je w szereg przydatnych umiejętności życiowych.

2.    Ekologiczna farma uprawna COLPOL

Poczyniliśmy już pierwszy krok, aby postawić Nowoczesną Szkołę. Tym krokiem jest farma o dużej powierzchni i dobrym położeniu, która znajduje się przy granicy kolumbijsko-wenezuelskiej. Farma jest miejscem uprawy owoców, warzyw i roślin leczniczych, a w naszym projekcie będzie spełniać dwie funkcje: praktyczną, czyli zapewni zdrowe wyżywienie dzieciom i młodzieży, oraz edukacyjną, gdyż stanie się miejscem żywych lekcji od profesora rolnictwa z kolumbijskiego uniwersytetu. Umożliwi to przetarcie dzieciakom ścieżki do dalszego rozwoju w tym kierunku, a także założenie własnych ekologicznych farm w przyszłości.

W jednym i drugim projekcie stawiamy na praktyczną naukę, dlatego farma jest bardzo ważnym filarem, bo to właśnie tutaj młodzież zdobędzie wiedzę o ekologicznej infrastrukturze, metodach kompostowania, nawadniania i wykorzystywania naturalnych źródeł energii w rolnictwie, w tym zbierania i przetwarzania opadów deszczu. Każdy z uczniów będzie się uczył rolnictwa w sposób aktywny, aby w przyszłości mógł się stać samodzielnym specjalistą. Na farmie utworzymy w tym celu kompleks sal oraz miejsc noclegowych, aby dzieci mogły przyjeżdżać na cykliczne obozy edukacyjne.

Docelowo oba projekty mają objąć setki dzieci w potrzebie, a także zapewnić im wyżywienie, gdyż w zdecydowanej większości są to osoby, które żyją w skrajnej biedzie.

Projekty zostały zgłoszone do Ministerstwa Edukacji Narodowej w Kolumbii i powstają zgodnie z prawem tamtego kraju.


Fragment z kanału Noticias RCN.
Pełny materiał:

Zobacz co u nas słychać
Przeczytaj również
Rozpoczęcie sezonu 2024 - ponownie Restauracja na Starym Tartaku w Andrychowie.
24 Kwiecień 2024
Rozpoczęcie sezonu 2024 - ponownie ...

Już w niedzielę 28 kwietnia 2024, trzeci rok z rzędu startujemy z sezonem zbiórek charytatywnych w Andrychowie.

Charytatywne Mikołajki - wygraj kultowe Audi S5! Dołącz i wesprzyj szczytny cel
09 Listopad 2023
Charytatywne Mikołajki - wygraj kul...

Wspierasz, pomagasz i grasz o nagrody! Dołącz do mikołajkowego konkursu Turbo Pomocy. Wygraj legendarne Audi S5 SR66 4.2 V8 TTS Rotrex z #B3TO...

Turbo Grywalizacja 2023
14 Lipiec 2023
Turbo Grywalizacja 2023

Planowany zarys akcji, która będzie podzielona na dwie części. Rywalizacja internetowa w sierpniu oraz rywalizacja na trasie w dniach 1-2 wrze...

Turbo Pomoc - drugi dzień zakończenia sezonu, 25 września 2022 na Osiek MOLO
14 Wrzesień 2022
Turbo Pomoc - drugi dzień zakończen...

Turbo Pomoc - drugi dzień zakończenia sezonu, 25 września 2022 na Osiek MOLO

Turbo Grywalizacja -  pierwszy dzień zakończenia sezonu zbiórek charytatywnych 2022
13 Sierpień 2022
Turbo Grywalizacja - pierwszy dzie...

Nowe pomysły, nowe atrakcje. Turbo Grywalizacja – gra w słusznym celu. Każdy wygrywa, bo każdy pomaga!

Turbo Rozpoczęcie sezonu 2022 #TURBOPOMOC
23 Kwiecień 2022
Turbo Rozpoczęcie sezonu 2022 #TURB...

Turbo Rozpoczęcie sezonu 2022 #TURBOPOMOC

Nowy projekt Fundacji Turbo Pomoc & Wydawnictwa Expertia oraz Experta w Bentleyu!
22 Wrzesień 2021
Nowy projekt Fundacji Turbo Pomoc &...

Gdy na przełomie 2015/2016 roku pojawiły się zalążki projektu Turbo Pomoc, nie sądziłem, jak bardzo się on rozrośnie.

Ta zbiórka śni mi się po nocach…
10 Sierpień 2021
Ta zbiórka śni mi się po nocach…

Akcja charytatywna #TURBOPOMOC i rozpoczęcie sezonu 30 maja w Andrychowie dała nam wszystkim popalić….

Razem możemy więcej
30 Kwiecień 2021
Razem możemy więcej

„Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli” (Albert Schweizer)

Eventy charytatywne #TURBOPOMOC
30 Kwiecień 2021
Eventy charytatywne #TURBOPOMOC

Akcje charytatywne #B3TOUR sięgają jeszcze 2016 roku. Trzy lata później przyszedł czas na TURBO pomoc i tak to się zaczęło...

Zostań #turbopomocnikiem!

Lubisz pomagać innym? Dołącz od nas i angażuj się w nasz projekt oraz akcje charytatywne.

Zgłoś się do akcji